Nem vagyok édes szájú, de szeretek süteményt sütni, főleg ha ilyen szép, mint ez az észt fahéjas kalács, a kringel.
Néhány filmben mindig csodálkoztam, hogy egy ingatlan bemutatása előtt, miért sütnek süteményt? Aztán, amikor én is elkezdtem többet tevékenykedni a konyhában, akkor rájöttem: olyan otthon illat lengi be az egész lakást. Ez ismerős volt gyerekkoromból is, mert nagymamám szinte kétnaponta meglepett minket valami finomsággal. Ezért ma már gyakran sütök csak az illat és a látvány kedvéért. Ebben az észt fahéjas kalácsban is a látvány fogott meg. Mutatom is az inzulinrezisztens életmódnak megfelelő kringel receptet.
Hozzávaló a tésztához:
- 135 g búzaliszt
- 215 g teljes kiőrlésű liszt
- 100 g Graham liszt
- fél kávéskanál só
- 50 gramm cukornak megfelelő édesítőszer
- 1,5 dl tej
- 30 g friss élesztő
- 2 db tojás sárgája
- 60 g vaj vagy margarin
Hozzávalók a töltelékhez:
- 60 g vaj
- 50 g cukornak megfelelő szilárd édesítőszer (én eritritet használtam)
- 3 teáskanál fahéj
Elkészítése:
A tejet felmelegítem, majd belemorzsolom az élesztőt és hagyom, hogy felfusson. Eközben a lisztet, a sót és az édesítőt összekeverem, majd hozzá adom a vajat, a tojás sárgáját és a felfuttatott élesztős tejet. Ezt félre teszem kb. 1-2 órára kelni.
Amíg megkel a tészta, addig elkészítem a tölteléket. A puha vajhoz hozzá adom az édesítőt és a fahéjat, majd jól elkeverem.
Ha megkelt a tészta, akkor lisztezett deszkán téglalap alakúra nyújtom, kb. fél centi vastagra. Ezt megkenem a fahéjas töltelékkel, de 1 evőkanálnyit félre teszek, hogy a tetejét meg tudjam kenni. A tésztát feltekerem rúdba, majd az egyik szélén kb. 2 cm-es részt meghagyva középen ketté vágom. A nyitott rétegeket kifelé fordítva összefonom, majd koszorút formázok belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, majd a tetejét megkenem a maradék fahéjas vajjal.
180 fokra előmelegített sütőben 25-30 percig aranybarnára sütöm.
Szénhidrát tartalom: 297 gramm CH