Életmódnapló

Süssünk, főzzünk, utazzunk!

Az én 160 grammos diétám története

07.jpg

Milyen diétát követek és hogyan alakítottuk ki? Erről fogok mesélni ebben a bejegyzésben, mert szerintem nagyon fontos, hogy egyénre szabott étrendet kövessenek az érintettek.

Mielőtt bármibe is belevágnék, nagyon fontos, hogy ez az én személyre szabott étrendem, így senkit nem bíztatok arra, hogy ezt kipróbálja. Inkább mindenkinek, akinek valamilyen speciális diétát kell követni, azt javaslom, hogy tényleg keressenek meg egy dietetikus szakembert, aki nyomon követi az étkezését és segít személyre szabni a sablon diétát. Erről a folyamatról fogok mesélni, hogyan zajlott ez a folyamat nálam. Viszont ez is mindenkinél más lehet!

A táplálkozásomra való odafigyelés nem volt annyira újdonság számomra, hiszen minden más nőhöz hasonlóan én is kipróbáltam már vagy ezerféle diétát. Emellett laktózérzékeny vagyok, így az étrendemet eszerint már lassan 10 éve át kellett alakítanom. Egy hosszú vizsgálati út után tavaly diagnosztizálták nálam az inzulinrezisztenciát (IR) és a policisztás ovárium szindrómát (PCOS). Ez azt jelentette, hogy teljes életmódváltásra volt szükségem ahhoz, hogy egészséges legyek. Őszintén mondom, azt sem tudtam, hol kezdjek bele és természetesen a dietetikussal történő konzultáció előtt már én is böngésztem a netet.

09.jpg

Az online információ cunami

Az első Google keresős napom után rá kellett jönnöm, hogy egyrészt nagyon sokféle tanáccsal lehet találkozni és gyakran ellent mondanak egymásnak. Másrészt tényleg meg kell fogadni azt a tanácsot, hogy szakemberrel konzultáljunk, mert ezek miatt el lehet veszni benne és rossz irányban elindulni. Szerencsére Facebookon van sok olyan csoport, ahol hiteles információkat lehet kapni, így az érintetteknek érdemes belépni ezekbe. Szóval a diagnózis alapján tudtam, hogy nekem is nagy valószínűséggel a 160 grammos szénhidrát diétát kell követnem és el kell hagynom sok olyan élelmiszert, amit eddig minden nap fogyasztottam. De ez nem tűnt olyan egyszerűnek, mert a laktózmentes termékek tartalmaznak valamennyi cukrot és persze rengeteg helyen azt javasolták, hogy teljesen tejmentesen és esetleg gluténmentesen állítsuk össze a menüt. Utóbbit nem fogadtam meg, de a dietetikai konzultációig elkezdtem felzárkózni a szénhidrát számolással és elhagytam minden tejterméket és nem megfelelő élelmiszert az étrendemből. Ekkor nagyon büszke voltam magamra, hogy majd biztosan dícséretet kapok a konzultáción. Hát nem...

A dietetikusnál

Egy hetes táplálkozási naplóval érkeztem a rendelésre (mivel maximalista vagyok, ez igazából 3 hetes volt) és magabiztosan meséltem neki arról, hogyan kezdtem bele autodidakta módon a 160 grammos diétába. A piros pontot viszont nem kaptam meg, mert kiderült, hogy az internetről szerzett ismeretek között nagyon sok butaság volt, valamint a laktózmentes termékek fogyasztását is vissza kellett hoznom a mindennapokba, hogy a kálciumot megfelelően tudjam bevinni a szervezetembe. Szóval bár jó alapokkal érkeztem, de nagyon sok hiányosságom vagy rossz tudásom volt a témában. Ezért egy teszt hónap következett és a személyre szabott tanácsokkal tértem haza.

Nagyon szigorúan vágtam bele a diétámba, még emlékeztetőt is beállítottam a telefonomon, hogy megfelelő időben tudjak enni. A napi menü elfogyasztása viszont kihívást jelentett, mert tízóraira nem bírtam enni szinte soha, de mégis megpróbáltam magamba tömni a megfelelő mennyiséget. Nagyon szigorúan ragaszkodtam mindenhez, így a második dietetikai konzultáción már biztos voltam benne, hogy jó úton haladok. A kérdéseimmel meg is érkeztem, és ezen alkalommal szabtuk személyre az étrendem.

08.jpg

Ezért fontos a személyre szabott étrend

Ugyanis kezdődött ott, hogy elmeséltem, gondom van a mennyiséggel. Én azt gondoltam, hogy muszáj megenni, ha ez az előírás, de megnyugtattak, hogy nem mindenkinek kell 160 gramm szénhidrátot fogyasztani, sőt, van akinek még többre is szüksége van. Így megbeszéltük, hogy a tízórait én például elhagyhatom, ha mégis megéhezek, akkor pedig elegendő lesz a felét megennem. A többi étkezésből is húztunk egy keveset, mert nem mindig éreztem jól magam vagy nagyon eltelítettek az adagok. Így jelenleg én 120-130 gramm CH-t fogyasztok egy nap. Amiért nagyon hálás vagyok, hogy ezt is úgy alakítottuk ki, hogy felhívták rá a figyelmem, hogy ha kevésnek vagy soknak érzem, rosszul leszek utána vagy előtte, akkor mindenképpen változtassak és telefonon konzultáljak a dietetikusommal, mert fontos az egyéni érzékenység. Szóval hatalmas odafigyeléssel és hosszú idővel sikerült kialakítani az egyéni étrendemet.

Mindemellett a második konzultáció volt az, amikor elemeztük a hibákat és a jó dolgokat. Megbeszéltük a nehézségeket, így már könnyebben ment a menütervezés és egyszerűbb volt kiküszöbölni azokat a problémákat, amiket kezdő IR-esként nem tudtam beilleszteni az étrendembe. Mindemellé a rendszeres testmozgásról is beszéltünk, de az már egy másik bejegyzés.

Szóval bármilyen okból kell diétáznod, én tényleg azt javaslom, hogy menj el szakemberhez! Ezen nem érdemes spórolni, mert ez elengedhetetlen az egészségedhez. Az én utam sem ért véget, mert nemsokára megyek egy kontrollra, de személy szerint hálás vagyok a dietetikusomnak, hogy megfelelő iránymutatást adott. Ha pedig valamilyen okból nincs lehetőséged szakemberhez fordulni, akkor mindenképpen hiteles forrásokból tájékozódj!

Leírás

Anikó vagyok, és ez a blog egyfajta napló, amiben az IR és endometriózis mindennapjaimat ismerhetitek meg.

Címkék

160 gramm (36) 160 gramm diéta (36) adenomiózis (1) áfonya (2) áfonyás piskóta (1) amerikai palacsinta (2) autós nyaralás (1) bagel (2) barna rizs (2) beauties (1) betegség (1) bolognai (2) bolognai szósz (2) borsó (2) citológia (1) cseresznye (1) cseresznyés galette (1) csirkemell (1) cukkini (5) cukkinis tészta (1) cukkini lepény (1) desszert (6) diagnózis (1) diéta (24) dietetikus (1) dzsem (1) egytálétel (2) életmódváltás (5) endometriózis (2) eper (3) eperlekvár (1) észt fahéjas kalács (1) észt kalács (1) étrend (11) fahéjas kalács (1) focaccia (1) fokhagymás cukkini tészta (1) fokhagymás tészta (1) főzzünk (33) galette (2) gomba (2) gombás-zöldséges egytálétel (1) gombás csirkemell (1) hamis lasagne (1) heti menü (2) hiperprolaktinémia (2) húsvét (1) húsvéti kalács (1) inzulinrezisztencia (38) ir (40) ir barát (30) ir recept (32) jam (1) kajapakk (1) kalács (1) karfiol (1) kekszes gyümölcsös túrókrém (1) kolbász (1) kolbászos lencseleves (1) köles (2) kringel (1) krumplis tészta (1) kukorica (2) lángos (1) lasagne (1) lekvár (1) lencse (2) lepény (2) lepénykenyér (1) leves (1) málna (2) mediterrán töltött padlizsán (1) menü (2) mindenmás (7) minden más (6) nyaralás (1) olasz étel (5) orvos (1) p4 (1) padlizsán (2) pajzsmirigy (1) pajzsmirigy alulműködés (1) palacsinta (1) paradicsom (4) pcos (10) péksütemény (6) perec (1) piskóta (1) pizza (3) pizzás csiga (2) pulykahús (1) rákmegelőző (1) rákmegelőző állapot (1) rakott cukkini (1) rakott étel (1) rakott karfiol (1) recept (27) reggeli (2) rizs (2) sült szendvics (1) sütemény (5) szendvics (1) szénhidrát (2) szénhidrát számolás (2) szezámmagos perec (1) teljes kiőrlésű (15) tészta (2) tésztaszósz (1) tízórai (1) tojás (3) tojáslepény (1) töltött padlizsán (1) túró (2) túrógombóc (1) túrókrém (1) túrós batyu (1) utazás (1) utazás iresként (1) uzsonna (1) vegetáriánus (1) vörös lencse (1) zab (3) zabliszt (1) zöldbab (1) zöldborsó (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása